Kirchen Gesangbuch der Evangelischen Gemeinde in Danzig Worin nebst denen CL Psalmen Davids in deutsche Reimen gebracht besinnlich CCC auserlesene geistreich und erbauliche Sieder über allerlen verm. öffentlichen Gottesdienst vorkommende Materien [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1744 Miejsce publikacji: Danzig Strony: [2],236,240 Sygnatura: Pol.8.II.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Schreiber, Thomas Johannes (1699-1778)
  • Psałterz
  • Śpiew
  • Nuty
  • Psalmy
Data dodania: 12.12.2019

Psałterz zawierający sto pięćdziesiąt psalmów używany przez ewangelicką z Gdańska. Prócz psalmów jakich autorstwo przypisywane jest biblijnemu królowi Dawidowi psałterz ten zawiera psalmy przypisywane innym autorom (w tym Mojżeszowi, Salomonowi i Asafowi). Redaktor i tłumacz psałterza starał się oddać zarówno treść poszczególnych psalmów jak i sprawić by po dokonaniu translacji z języka hebrajskiego zachowały formę rymującą. Układ psalmów ma charakter praktyczny i wynika z konstrukcji protestanckich nabożeństw. Poszczególne utwory zaopatrzono w notację muzyczną mającą ułatwić wykonywanie psalmów podczas nabożeństw. W zapisie nut zaczerniono jedynie kontur pozostawiając główki nut niezamalowane (tzw. notacja menzuralna biała).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.