Kiedy prawdziwie Polacy powstaną (zbiór wierszy) [Kwidzyn 82']

Typ: DŻS Rok publikacji: 1982 Miejsce publikacji: Kwidzyn Illustracje: 2 il. Strony: 12 Sygnatura: DŻS - VII.1.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • NSZZ "Solidarność" w Kwidzynie
  • Ośrodek Odosobnienia w Kwidzynie
  • Wydawnictwa podziemne
  • Ex Libris Internowanych Z.K. Kwidzyn
  • Wiersze okolicznościowe
Data dodania: 04.01.2018

Zbiór wierszy wydany (odbity metodą igiełkową) przez wydawnictwo "Inter-Nowa" (Zakład Karny) w Kwidzynie. Zawiera 12 wierszy, w tym wiersze 2 klasyków polskich - Juliusza Słowackiego - "Kiedy prawdziwie Polacy powstaną", Stanisława Barańczaka - "Hymn poranny" z poematu "Sztuczne oddychanie" oraz poezję 8 internowanych: Żelazo, Wiosenny wiatr, Policjant, Z twarzą do ściany, Mur, Słyszę czasem swój głos, Z okna, Życzenia świąteczne dla Lecha Wałęsy. Pomimo rewizji dokonywanej przed wypuszczeniem na przepustkę czy zwolnieniem, niektórym osadzonym udało się wynieść te małe „dzieła”. Utwory te ukazywały się w zakonspirowanych drukarniach, na łamach podziemnych gazetek, początkowo w formie maszynopisów, przepisywanych na papierze przebitkowym. Miniaturowy tomik wierszy o wymiarach 104 x 146 mm zawiera również dwie satyryczne ilustracje. Na końcu dokumentu widnieje Ex Libris Internowanych Z.K. Kwidzyn 1982. Dokument ze zbiorów NSZZ „Solidarność” Elbląg, przekazany w darze Bibliotece Elbląskiej.