Keine neuen Steuern, sondern Steuererlasse!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1881] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 47 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1881
  • Niemcy - gospodarka - 19 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 03.08.2016

Opis dokumentu

Ulotka agitacyjna wydana przez Niemiecką Partię Postępową przed wyborami do Reichstagu w 1881 r. Główny  postulat wyrażony jest już w tytule – „Żadnych nowych podatków, ale obniżenie podatków”. Druk zawiera krytykę polityki gospodarczej kanclerza Bismarcka, który w latach 1878-79 wprowadził cła ochronne w celu pobudzenia niemieckiej gospodarki oraz uzyskania dodatkowych wpływów dla kasy państwa. Ubocznym skutkiem tej polityki był wzrost cen na wiele towarów, przy jednoczesnym braku wzrostu realnych pensji. Dzięki tym posunięciom sytuacja finansowa Cesarstwa Niemieckiego w 1881 była nieco lepsza, mimo to Bismarck nie ustawał w propozycjach nowych podatków, na które zwykle otrzymywał zgodę zasiadających w parlamencie posłów frakcji konserwatywnej, podczas gdy nowym podatkom stale sprzeciwiała się Partia Postępowa, która wokół tej niezgody obudowała całą swoją kampanię wyborczą w 1881 r. Najwięcej miejsca poświęcono w tej i innych ulotkach wyborczych podatkowi od tytoniu oraz planowanemu przez Bismarcka wprowadzenia monopolu tytoniowego na wzór francuski. Inne wzmiankowanego grożące społeczeństwu podatki to tzw. „podatek obronny”, którym Bismarck planował obciążyć Niemców z jakichś względów zwolnionych ze służby wojskowej oraz „podatek stemplowy” od każdego rachunku powyżej 20 marek. Autorzy druku reprezentujący Partię Postępową wracają także do podejmowanego we wcześniejszych latach i poprzednich kampaniach wyborczych wątku zmarnotrawienia reparacji wojennych otrzymanych po wygranej wojnie z Francją w 1871 r., kosztowności utrzymywania dużej armii w czasie pokoju oraz do postulatu skrócenia służby wojskowej. Na koniec zsumowane są omawiane wcześniej postulaty.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].