Kayserlicher Maiestat bayde Krönung deren die Erst am XXII. mit eyner Eysnen ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1530 Miejsce publikacji: [Nürnberg] Strony: [5] K. Sygnatura: Pol.6.II.1530 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Karol V (1500-1558)
  • Klemens VII (1478-1543)
  • Peypus, Friedrich (1485-1534)
  • Beysus, Friedrich (1485-1534)
  • Ceremonia koronacji - 16 w.
  • Druk okolicznościowy - 16 w.
Data dodania: 18.11.2014

Opis koronacji Karola V na cesarza rzymsko-niemieckiego. Koronacji dokonał 24 lutego 1530 r. w Bolonii papież Klemens VII. Była to ostania koronacja cesarska dokonana przez papieża. Wyjątkowe było także miejsce koronacji – Bolonia, wybrane ze względu na fakt, iż Rzym został w 1527 zniszczony i złupiony przez wojska-niemiecko hiszpańskie w wyniku wojny Karola V z papiestwem i miastami włoskimi („tzw. sacco di Roma”). W druku opisany jest przebieg ceremonii, strój koronacyjny cesarza i jego orszak. Przytoczone są obyczajowe ciekawostki związane z ceremonią, np. ustawienie przed bazyliką św. Petroniusza, w której miała miejsce koronacja, dwóch złotych lwów, z których jeden tryskał białym, a drugi czerwonym winem. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.