Kąty niemiecka nazwa Kanthen – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Kąty, wieś w gminie Pasłęk
  • Kanał Elbląski - Pochylnia Kąty
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 12.04.2020

Ze zbioru zdjęć przedstawiających niemieckie fragmenty map znajdujących się w Dokumentach Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej, jedno z nich przedstawia wieś Kąty w gminie Pasłęk, wchodzącą w skład sołectwa Rydzówka, w latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Na zdjęciu obok widoczna jest nazwa Canthen, ale wiemy, że Kąty oficjalnie nosiły nazwę Kanthen. Widoczny jest również na zdjęciu charakterystyczny Kanał Elbląski z obecną pochylnią Kąty. Z rejestru zabytków wynika, że we wsi zachował się park pałacowy z 2 połowy XIX wieku. Na naszych stronach internetowych, można znaleźć informacje o innych jeszcze majątkach poniemieckich po wpisaniu do Wortala Historycznego Biblioteki Elbląskiej słów – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”. W ten sposób, nie można uzyskać informacji o Anglitach czy Kamionku Wielkim.