Kamionek Wielki niemiecka nazwa Groß Steinort – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Kamionek Wielki, wieś w gminie Tolkmicko
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 12.04.2020

Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach serie zdjęć map niemieckich (bliżej nieokreślonych) przedstawiających, miejscowości, w których znajdowały się zabytkowe rodowe dwory lub pałace, często ozdobione pięknymi założeniami parkowymi. Wśród tych zdjęć znalazła się widniejąca obok fotografia Kamionka Wielkiego (Groß Steinort) z gminy Tolkmicko. Pod taką samą niemiecką nazwą Groß Steinort, można znaleźć znaną miejscowość Sztynort z gminy Węgorzewo. Kamionek Wielki wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Tolkmicko na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i nad Zatoką Elbląską, na trasie nadzalewowej linii kolejowej Elbląg-Frombork-Braniewo (obecnie zawieszonej) i przy drodze wojewódzkiej nr 503. Obok znajduje się Kamienica Elbląska nieoficjalnie osada wsi Kamionek. Na zdjęciu nie widać żadnego majątku ani założeń pałacowych czy dworskich. Zdjęcia innych fragmentów map, poza Anglitami i Kamionkiem Wielkim, z okolicznymi pruskimi majątkami znajdziecie na naszym Wortalu Historycznym Biblioteki Elbląskiej po wpisaniu słów – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.