Kafemanns Heimatkunde. Die Provinz Westpreuβen in Wort und Bild. Teil I. Übersicht. Zweite Auflage. 1914

Typ: Książka Rok publikacji: 1914 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Gehrke, P., Hecker, R., Preuβ, H., Schwandt, W.
Illustracje: 85 Strony: [ 8 ] ; 142; [ 6 ] Sygnatura: 34885a biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy Zachodnie - edukacja regionalna - 20 w.
  • Prusy Zachodnie - krajoznawstwo - 20 w.
  • Prusy Zachodnie - rys historyczny
  • Prusy Zachodnie - dziedzictwo kulturowe
Data dodania: 04.10.2018

Opublikowane w 1914 roku, uzupełnione i poprawione, drugie wydanie części pierwszej obszernego kompedium wiedzy na temat Prus Zachodnich koncentrującej się na zagadnieniach związanych z szeroko pojętą edukacją regionalną i krajoznawstwem prowincji. Publikacja z uwzględnieniem rysu historycznego zawiera szczegółowy opis środowiska geograficznego, przyrodniczego i antropogenicznego prowincji. Opisuje działalność gospodarczo - ekonomiczną człowieka na tych terenach, zagadnienia dotyczące rozwoju rolnictwa, rybołówstwa, handlu, przemysłu, drobnej wytwórczości etc. W dalszej części opracowania znajdują się informacje dotyczące kwestii zarządzania i administrowania prowincją, chronologicznie uporządkowane wykazy władz i zarządzających prowincją, dane statystyczne i opisy dotyczące miast i miejscowości prezentowanego regionu, zagadnienia z zakresu kulturoznawstwa, osadnictwa, charakterystyki krajobrazów, graficzne prezentacje herbów najważniejszych miast regionu etc. Treści prezentowane w publikacji, wzbogacone licznymi ilustracjami, mają na celu kształtowanie właściwej postawy wobec dziedzictwa i przeszłości regionu, dają możliwość zachowania ciągłości kultury i przekazywania wartości wielowymiarowego dziedzictwa kulturowego i specyfiki regionu. Dokument współoprawny (accedit - klocek wydawniczy) syg. 34885a - 34885b.