K. G. Küttners Briefe über Irland an seinen Freund, den Herausgeber

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1785 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Küttner, Carl Gottlob
Strony: XXX; [ 2 ]; 448 Sygnatura: 91640 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - literatura podróżnicza - 18 w.
  • Literatura podróżnicza - Irlandia - 18 w.
  • Irlandia - relacja z podróży - 18 w.
  • Irlandia - historia
  • Küttner, Carl Gottlob (1755-1805)
Data dodania: 05.09.2019

Wydany w 1785 roku w Lipsku dziennik z podróży po Irlandii opracowany w formie zbioru listów do przyjaciela. Autorem dokumentu jest Carl Gottlob Küttner (1755-1805) - niemiecki nauczyciel, pisarz i podróżnik. Niespełna pięćsetstronicowa relacja z wyprawy po Irlandii zawiera szerokie spektrum wiedzy o przeszłości i teraźniejszości Irlandii m.in. bogaty opis historii kraju oraz jego znaczenia i dziedzictwa, architektury, religii, zabytków, języka, geografii i przyrody regionu, życia i charakterystyki mieszkańców, osobliwości, wybitnych osobistości, postaci historycznych etc. W materiale nie brak opisów miast i miejscowości do których docierał podróżnik (m.in. Dublin, Clonmel, Carrick, czy też Waterford – najstarsze miasto w Irlandii, założone w roku 914 przez wikingów). Listy zawierające relację z podróży obejmują zapiski z okresu 1783-1785, przy czym notatki z 1785 roku adresowane są z Londynu i stanowią kontynuację oraz uzupełnienie badań autora nad historią, kulturą, językiem i narodowym dziedzictwem Irlandii.