Justi - Memoria insulo-Mariana, Marien Werderisches Gerechten gedechtnüss Des Weilandt [...] Albrecht Friederichen Margraffen...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1619 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Scheffler, Andreas
Strony: [32] K. Sygnatura: Pol.7.II.802 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hohenzollern, Albrecht Friedrich (1553-1618)
  • Kazania i homilie - 17 w.
  • Druk funeralny – 17 w.
  • Panegiryk
Data dodania: 28.11.2013

Teksty dwóch homilii autorstwa kaznodziei Andrzeja Scheffler’a na okoliczność pogrzebu księcia pruskiego Albrechta Friedricha Hohenzollerna (1553-1618). Chory umysłowo książę zmarł 27 sierpnia 1618 r., nie pozostawiając męskiego potomka (miał pięć córek), w wyniku czego Prusy Książęce przeszły we władanie brandenburskich Hohenzollernów. W tekście liczne marginalia. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.801-Pol.7.II.802. Typ oprawy druku – biały pergamin; okładzina – tektura; krawędzie – nakrapiane; niewielkie zacieki/zaplamienia/zagniecenia/przedarcia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady.  W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.