Jubileusz Międzyzwiązkowego Amatorskiego Klubu Filmowego "Jantar" w Elblągu - broszura

Typ: DŻS Rok publikacji: 1975 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [2], 16 Sygnatura: DŻS - XV.9 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - film - 20 w.
  • Amatorski Klub Filmowy "Profil" w Elblągu
  • Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia w Elblągu
  • Międzyzwiązkowy Amatorski Klub Filmowy "Jantar" w Elblągu
  • Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu
Data dodania: 18.12.2012

Międzyzwiązkowy Amatorski Klub Filmowy "Jantar" działający przy Elbląskim Domu Kultury w 1975 r. obchodził swoje 15-lecie działalności. Z tej okazji wydano w listopadzie-grudniu 1975 r. broszurkę przedstawiającą powstanie, działalność i sukcesy tego amatorskiego klubu filmowego. Klub powstał 2 .01.1960 r. z inicjatywy działaczy kulturalnych zatrudnionych w elbląskiej służbie zdrowia. Dopiero po kilku latach pracy, sekcja została przekształcona i zarejestrowana w Amatorski Klub Filmowy "Jantar" Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia. Założycielami klubu byli Stefan Mula, Józef Kozłowski, Ziemomysł Angler, Bogumił Pawłowski i Alojzy Dorau. Lokal klubu mieścił się w siedzibie Rady Zakładowej a zajęcia w poczekalni Przychodni Obwodowej często od 20.00 do 01.00 w nocy po opuszczeniu budynku przez pacjentów. Jedynym wyposażeniem był sprzęt w postaci prywatnej kamery 8mm i projektora. A po zarejestrowaniu w roku 1963 r. drugiego Amatorskiego Klubu Filmowego "Profil" w Elblągu, oba kluby filmowe nawiązały współpracę i "osiedliły się" w Elbląskim Domu Kultury. "Jantar" zajmował się tworzeniem filmów o charakterze naukowo-badawczym lub dydaktycznym związanym w szerokim zakresie z medycyną. Patronat nad klubem w 1975 r. sprawowali - Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD), Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia, oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury (WOK). Na zdjęciu broszura z historią tego klubu filmowego. Klub ten walnie przyczynił się i był spółorganizatorem przez wiele lat festiwalu pod nazwą - Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich Służby Zdrowia.Festiwal miał charakter inicjatywy periodycznej organizowanej mniej więcej co dwa lata, a w naszych zbiorach znajduje się więcej dokumentów z kilku lat jego funkcjonowania, aby je odszukać należy wpisać w wyszukiwarkę pełną nazwę tego festiwalu.