Józef Korzeniowski : jego życie i działalność literacka : zarys biograficzny

Typ: Książka Rok publikacji: 1898 Miejsce publikacji: Petersburg Autor:
  • Chmielowski, Piotr
Illustracje: portr. Strony: 133 Sygnatura: L-12835 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Chmielowski, Piotr (1848-1904)
  • Korzeniowski, Józef (1797- 1863)
  • Biografie - Polska - 19 w.
Data dodania: 31.10.2011

Książka autorstwa Piotra Chmielowskiego (1848-1904) poświęcona została biografii Józefa Korzeniowskiego (1797-1863 ) – polskiego poety, powieściopisarza, nowelisty i dramaturga. Korzeniowski w swojej twórczości przedstawiał problematykę krzywdy i zemsty, ironii losu oraz romantycznego buntu. Właśnie w oparciu o takie ideały powstał dramat „Karpaccy górale”, jedno z najgłośniejszych wydarzeń teatralnych epoki. W dalszej swojej twórczości Korzeniowski skupiał się na realistycznej obserwacji problemów moralnych i społecznych dziewiętnastowiecznej szlachty. Sam autor określał ją jako "żywioł teraźniejszości" i tym terminem dał podwaliny pod dojrzałą prozę polską okresu pozytywizmu. Korzeniowski był dobrym obserwatorem życia społecznego oraz realistą ukazującym wyzysk i niesprawiedliwość, a mimo to wiarę pojmował jako niezbędną cnotę i ogromną rolę przypisywał działaniu Boga. Książka z serii: Życiorysy Sławnych Polaków ; nr. 3. (W pierwszej części publikacji błędna data urodzin poety).