Journal für die reine und angewandte Mathematik

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1826-1846 Miejsce publikacji: Berlin Strony: wiele liczb Sygnatura: 010434 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
  • Matematyka - czasopismo - 19 w.
Data dodania: 03.06.2014

Czasopismo matematyczne, wydawane od 1826, ukazuje się nadal i jest jednym z najbardziej renomowanych niemieckich i światowych periodyków, poświęconych tej dziedzinie nauki. Zgodnie z ideą inicjatora Augusta Leopolda Crelle (1780-1855) – matematyka, architekta i inżyniera w czasopiśmie publikowane miały być przyczynki dotyczące „czystej” matematyki, czyli analizy, geometrii, teorii mechaniki, a także zastosowania matematyki w takich dziedzinach jak teoria światła (optyka, katoptryka, dioptryka), teoria ciepła, dźwięku i prawdopodobieństwa, hydraulika, budowa maszyn, geografia, geodezja, astronomia etc. W XIX w. tematy związane z fizyką i dziedzinami pokrewnymi zajmowały istotną część czasopisma, od przełomu wieków jednak koncentruje się ono na zagadnieniach czysto matematycznych. Czasopismo podzielone na roczniki, tomy i części - uzupełnione tablicami. Krawędzie każdego tomu barwione na czerwono. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada roczniki z lat 1826-1846.