Johann Reinhold Forster’s […] Bemerkungen über Gegenstände der physischen Erdbeschreibung, Naturgeschichte und sittlichen Philosophie auf seiner Reise um die Welt gesammlet

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1783 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Forster, Johann Reinhold
  • Forster, Georg
Strony: VI; 20; [ 2 ]; 560 Sygnatura: 91908 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura podróżnicza - 18 w.
  • Cook, James ( 1728-1779)
  • Cook, James - podróże dookoła świata
  • Forster, Johann Reinhold (1729-1798)
  • Forster, Georg (1754-1794)
Data dodania: 03.04.2020

Dokument wydany w 1783 roku w Berlinie zawierający opis i zbiór spostrzeżeń z ekspedycji naukowej dookoła świata, które sporządził ewangelicki duchowny i badacz historii naturalnej szkockiego pochodzenia Johann Reinhold Forster (1729-1798). Podróżnik wraz z synem Georgem Forsterem (1754-1794) brał udział w drugiej wyprawie angielskiego żeglarza, odkrywcy, kartografa, astronoma, organizatora trzech podróży dookoła świata Jamesa Cooka ( 1728-1779) po Oceanie Spokojnym. Publikacja sygnowana nazwiskiem Johanna Reinholda Forstera, którego zadaniem w czasie wyprawy Cooka było opisywanie przebiegu podróży oraz napotkanych kultur i przyrody jest niemieckojęzycznym przekładem opracowanym przez Geeorga Forstera, któremu jako materiał do publikacji posłużyły dzienniki ojca oraz własne notatki, wspomnienia i spostrzeżenia. Napisany na podstawie notatek ojca raport z tej podróży stanowi do dziś cenny materiał etnologiczny i jest wciąż opracowaniem mogącym z łatwością przyciągnąć zainteresowanie czytelnika i stanowi podwaliny pod nowoczesną naukową literaturę podróżniczą.