Johann George Mund : Ein Lebensbild

Typ: Książka Rok publikacji: 1854-1855 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Merz, Johann August
Strony: 25 ; 25 Sygnatura: IV.9.2.3 Elblag biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - szkolnictwo - 19 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - 19 w.
  • Mund, Johann George (1774-1852)
  • Rozprawa naukowa - 19 w.
  • Merz, Johann August (1806-1856)
  • Program nauczania - 19 w.
Data dodania: 11.09.2009

Książka składa się z dwóch części -  w pierwszej znajdujemy życiorys rektora Gimnazjum Johanna Georga Munda opatrzonej mottem z mowy Cycerona "Pro Cn. Plancio"(autor książki zauważa iż rektor nie zachwycał wyglądem i urodą, lecz został obdarowany innymi przymiotami i zaletami). Druga część to zaproszenie Dyrektora Gimnazjum profesora Adolpha Benecke na otwarty egzamin gimnazjalistów wieńczący rok szkolny 1854/55. Druk zawiera wiadomości szkolne oraz życiorys rektora Mund'a autorstwa Merz'a. W treści wiadomości m. in. : materiał nauczania dla poszczególnych klas (od sexty do primy), zalecenia, kronika, dane statystyczne odnośnie podziału godzin lekcyjnych między poszczególnych nauczycieli, adnotacje o darach i zakupach własnych szkoły (nowe książki do biblioteki, przyrządy fizyczne, mapy, minerały). Na końcu znajdujemy porządek egzaminu maturalnego. Wśród zawartych w nim informacji znajdujemy adnotację, iż do egzaminu z języka angielskiego przystąpił gimnazjalista Robert Dorr, wygłaszając mowę na temat "Jak najlepiej przeżyć życie". Innym interesującym szczegółem jest obecność w zaleceniach postanowienia niedopuszczania do egzaminu uczniów przyłapanych po raz drugi na korzystaniu z "niedozwolonych pomocy".