Johann Christoph Gatterers Abriß der Chronologie

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1777 Miejsce publikacji: Göttingen Autor:
  • Gatterer, Johann Christoph
Strony: 288 Sygnatura: 91834 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historia - nauki pomocnicze - chronologia - 18 w.
  • Sposoby określania czasu - 18 w.
  • Gatterer, Johann Christoph (1727-1799)
Data dodania: 23.01.2020

Wydany w 1777 roku w  Getyndze (niem. Göttingen) Abriß der Chronologie (pol. Zarys chronologii) Johanna Christopha Gatterera (1727 – 1799). Autor dokumentu był niemieckim historykiem w okresie oświecenia uważanym za jednego z pionierów historii powszechnej. W 1764 roku założył Akademię Historyczną (niem. Historische Akademie) zwaną od 1766 roku Instytutem Historycznym (niem. Historisches Institut), których celem było przede wszystkim edytowanie średniowiecznych źródeł historycznych, wydawanie czasopism naukowych (Allgemeine historische Bibliothek Historisches Journal) oraz gromadzenie dyplomatycznych, numizmatycznych i heraldyczno-genealogicznych zbiorów. Znaczące są dokonania Gatterera dla historycznych nauk pomocniczych. Niniejszy dokumenty prezentuje zarys chronologii, jednej z podstawowych nauk pomocniczych historii zajmującej się sposobami określania czasu czyli systemem datowania.Chronologia określana jest jako nauka o mierzeniu czasu, kolejności następowania po sobie wydarzeń, zjawisk, a także ich oznaczania na podstawie przyjętego podziału czasu. Nazwa pochodzi od greckich słów chronos (czas) i logos (słowo, nauka). W materiale opisowi poddane zostały m.in. podstawowe pojęcia tej gałęzi nauki, sposoby mierzenia czasu, kalendarze (juliański - wprowadzony w 46 p.n.e. od 1 stycznia 45 p.n.e. przez Cezara oraz gregoriański, który został opracowany przez braci Luigi i Antonio Lilo oraz wprowadzony bullą Inter gravissimas przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku), sposoby określania czasu stosowane m.in. przez Rzymian, Greków, Żydów, Arabów, Egipcjan, Etiopczyków, Chińczyków, Persów etc.