Joh. Peter Ludwig Snell’s […] praktisch-katechetisches Hand-Buch über seinen Katechismus der christlichen Lehre […] Zweyter und lezter Theil

Typ: Książka Rok publikacji: 1802 Miejsce publikacji: Gieβen,Darmstadt Autor:
  • Snell, Johann Peter Ludwig
Strony: VIII; 327; [ 3 ] Sygnatura: 91441b biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Literatura niemieckojęzyczna - teologia - religia chrześcijańska - 18 w.
  • Religia chrześcijańska - podręcznik katechetyczny - 18 w.
  • Snell, Johann Peter Ludwig (1720 -1797)
Data dodania: 27.03.2019

Opublikowana w 1802 roku w Gieβen i Darmstadt druga część praktycznego podręcznika katechetycznego autorstwa niemieckiego teologa luterańskiego Johanna Petera Ludwiga Snella (1720- 1797). Dokument został opracowany jako forma uzupełnienia i wyjaśnienia do katechizmu nauki chrześcijańskiej (niem. Katechismus der christlichen Lehre) tego samego autora. Jak wskazano na karcie tytułowej materiał został przygotowany z przeznaczeniem dla pastorów i nauczycieli nauk katechetycznych i miał spełniać funkcje swoistej pomocy metodycznej i doradczej w kwestii nauczania i wyjaśniania podstawowych zasad i prawd wiary religii chrześcijańskiej, dając ogólny zarys tego w co wierzymy, jak należy to rozumieć i interpretować. Druga część publikacji zawiera cztery kolejne rozdziały, w których autor prezentuje i odnosi się  do rozważań na temat Jezusa jako Zbawiciela człowieka, historii chrześcijaństwa, powinności i obowiązków chrześcijan oraz o życiu i postępowaniu zgodnie z przykazaniami, powinności stawania się lepszym i doskonalszym oraz cnót człowieczych. W zamyśle autora publikacja miała stanowić przydatne narzędzie w praktyce katechetycznej, służące pomocą w ujęciu w uporządkowany sposób tego, w co wierzą chrześcijanie i pokazaniu co z tego wynika w życiu każdego z nich. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się również część pierwsza podręcznika, wydana w 1799 roku opatrzona sygnaturą 91441a. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91441a – 91441b.