Joh. Fred. Gronovii, celeberrimi viri, Lectiones Plautinae, quibus non tantum fabulae Plautinae, verum etiam Caesar, Cicero, Livius, Vigrilius, Ovidius, aliiquae scriptores veteres bene multi egregie illustrantur, nunc demum editae [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1740 Miejsce publikacji: Amstalaedami Autor:
  • Gronovius, Johann Friedrich
Strony: [ 2 ]; XXXIV; 398 Sygnatura: 94737 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Literatura antyczna
  • Studia klasyczne
  • Filologia
  • Klasyczna literatura rzymska
  • Gronovius, Johann Friedrich (1611-1671)
Data dodania: 05.11.2022

Druk jest dziełem filologicznym, opracowaniem klasycznej literatury rzymskiej. Dzieło poprzedza wstęp od redaktora będący laudacją Gronoviusa i jego dokonań filologicznych, a także wstępnym przedstawieniem zawartości tomu. Następnie przedstawiony zostaje życiorys wybitnego filologa, ze szczegółowym przedstawieniem przebiegu edukacji, kariery naukowej oraz znakomitych powiązań rodzinnych i przyjacielskich, zakończony informacją o śmierci i przytoczeniem dystychu upamiętniającego autora. Po tym następuje wstęp odautorski, głoszący pochwałę dawnych mistrzów słowa i potrójną korzyść, jaką czerpie się z ich poznawania (Lectio, Meditatio & Memoria), zakończony cytatem z Lukrecjusza, uzasadniającym sięganiem po dzieła wielu autorów aurea dicta. W kolejnych rozdziałach zostają erudycyjnie opisane sformułowania pojawiające się w dramatach Plauta, umieszczone w kontekstach językowych i kulturowych, zaczerpniętych od innych łacińskich autorów. Język antyczny przytaczanych cytatów jest objaśniany przy pomocy współczesnych autorowi określeń. Tak omówione zostają kolejno dramaty: Amfitrion (Amphitruo), Komedia ośla (Asinaria), Garnek złota (Aulularia), Jeńcy (Captivi), Wołek zbożowy (Curculio), Panna młoda (Casina), Komedia skrzynkowa (Cistellaria), Epidikus (Epidicus), Siostry (Bacchides), Strachy (Mostellaria), Bracia (Menaechmi), Kupiec (Mercator), Pseudolus, Punijczyk (Poenulus), Pers (Persa) – w tym rozdziale znajduje się ilustracja przedstawiająca schemat zasiadania przy stole według godności, Rudens, Stichus, Trzy grosze (Trinummus), Truculentus, czyli niemal wszystkie dramaty kanonu autentycznych dzieł poety. Dzieło wieńczy bogaty indeks, zbierający poszczególne omawiane formy gramatyczne, aforyzmy i hasła przedmiotowe.