Joh. Christ. Fabricii […] Briefe aus London vermischten Inhalts

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1784 Miejsce publikacji: Dessau,Leipzig Autor:
  • Fabricius, Johan Christian
Strony: [ 10 ]; 348 Sygnatura: 91808 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Anglia - listy z podróży - 18 w.
  • Anglia - historia naturalna - 18 w.
  • Anglia - osobliwości - 18 w.
  • Londyn - osobliwości - 18 w.
  • Fabricius, Johan Christian (1745-1808)
Data dodania: 27.01.2020

Dokument opublikowany  w 1784 roku w Dessau i Lipsku opracowany w formie zbioru dwudziestu listów z Londynu datowanych na okres maj - wrzesień 1972 roku. Autorem korespondencji jest Johan Christian Fabricius (1745-1808) – duński entomolog, arachnolog i ekonomista, profesor historii naturalnej, członek wielu towarzystw naukowych. Fabricius zajmował się przede wszystkim stawonogami i był znawcą owadów. Opisał wiele pająków, między innymi czarną wdowę (Latrodectus mactans). Listy powstałe podczas jednej z wielu podróży do Anglii zawierają m.in. opisy z codziennego życia w Londynie, osobliwości i ciekawostek, muzeów, kolekcji i zbiorów historii naturalnej, w tym Muzeum Brytyjskiego (ang. British Museum), ogrodów botanicznych, historii i działalności The Royal Society w Londynie - towarzystwa naukowego założonego w 1660 roku, pełniącego funkcję brytyjskiej akademii nauk, działalności teatru angielskiego, bieżących zagadnień społeczno-ekonomicznych (m.in. biedy i ubóstwa) etc. Dużo miejsca autor poświęca informacjom o naukowcach, badaczach i kolekcjonerach oraz ich unikatowych zbiorach. W korespondencji znajdujemy informacje dotyczące m.in. Hansa Sloane’a (1660-1753) - brytyjskiego lekarza, kolekcjonera roślin, minerałów i różnych osobliwości przyrodniczych, którego kolekcja stanowiła bazę British Museum; Johna Huntera (1728-1793) – szkockiego chirurga i anatoma; Josepha Banksa ( 1743-1820) – brytyjskiego naturalisty, prezesa Royal Society w latach 1778–1820, uczestnika pierwszej wyprawy Jamesa Cooka; Daniela Carlssona Solandera (1733-1782)- szwedzkiego przyrodnika, ucznia Karola Linneusza; Williama Curtisa (1746 -1799) – angielskiego botanika i entomologa, autora Flora Londinensis -pionierskiej pracy poświęconej miejskiej naturze, Charlesa Combe (1743-1817) – angielskiego lekarza i numizmatyka czy wreszcie Margaret Cavendish Bentinck (1715-1785) – księżnej Portland, właścicielki Portland Museum – największej kolekcji historii naturalnej w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku.