Jahresbericht des Kaufmännischen Vereins zu Elbing : 1888

Typ: Książka Rok publikacji: 1888 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 15 Sygnatura: IV.9.1 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 19 w.
  • Sprawozdania roczne
  • Stowarzyszenie Kupieckie w Elblągu
Data dodania: 24.06.2010

Sprawozdanie Stowarzyszenia Kupieckiego w Elblągu z minionego roku obrachunkowego, sporządzone na zwyczajnym walnym zgromadzeniu 12 czerwca 1888 r. Odnotowano najwyższą w historii Stowarzyszenia liczbę członków (310 - wykaz na końcu druku). Miniony rok administracyjny zaliczono do najlepszych w dziejach Stowarzyszenia. Jednocześnie pod koniec roku tragiczne w skutkach dla miasta przerwanie tamy na Nogacie. Dalej w sprawozdaniu statystyki z funkcjonowania szkoły doszkalającej i biblioteki prowadzonych przez Stowarzyszenie oraz odnośnie liczby członków, informacja na temat zniżkowych biletów do teatru rozprowadzonych wśród członków, lista tematów wykładów wygłoszonych na zebraniach. Druk informuje też o obchodzonej przez Stowarzyszenie żałobie po śmierci cesarza Fryderyka III oraz o wysłaniu z tej okazji wieńca, który będzie złożony w mauzoleum. W sprawozdaniu zawarto też informacje o zorganizowanych przez Stowarzyszenie w minionym roku wycieczkach oraz o stanie kasy. Książka wydana w oficynie elbląskiej H. Gaartz'a.