Jahresbericht des Kaufmännischen Vereins zu Elbing : 1884

Typ: Książka Rok publikacji: 1884 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 16 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 19 w.
  • Sprawozdania roczne
  • Dom Rzemiosł
  • Stowarzyszenie Kupieckie w Elblągu
Data dodania: 02.02.2010

Sprawozdanie Stowarzyszenia Kupieckiego w Elblągu z minionego roku obrachunkowego, sporządzone na zwyczajnym walnym zgromadzeniu 21go października 1884 r. Odnotowano dalszy rozwój, wręcz rozkwit Stowarzyszenia. Omówiona została statystyka wstąpień i wystąpień ze stowarzyszenia. Załączona jest lista tematów referatów wygłoszonych na zebraniach Stowarzyszenia (rozprawę na temat niederwaldzkiego pomnika narodowego wygłosił Robert Dorr, inne tematy to m.in. „Teatr w Elblągu począwszy od najstarszych czasów”, „Pismo John’a Stuart’a Milla o wolności”, „Pochodzenie języka”, „Hiszpania”, „Sir Walter Scott 1771-1832”. Druk zawiera informacjęo przeniesieniu siedziby Stowarzyszenia Kupieckiego do nowo powstałego Domu Rzemiosła, statystykę dotyczącą prowadzonej przez stowarzyszenie szkoły doszkalającej oraz odnośnie korzystania z biblioteki Stowarzyszenia (zanotowano wzrost czytelnictwa). W sprawozdaniu ujęto tez krótkie relacje ze spotkania Bożonarodzeniowego i odbytych przez Stowarzyszenie wycieczek oraz o przyznaniu panom L. Braun’owi i A. Sommerfeld’owi tytułów honorowych członków Stowrzyszenia. Książka wydana w oficynie elbląskiej H. Gaartz’a.