Jahrbuch des Instituts für Grenz- und Auslandsstudien

Typ: Czasopismo Miejsce publikacji: Berlin-Steglitz Illustracje: fot. Sygnatura: 010509 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • III Rzesza - polityka kulturalna
Data dodania: 11.08.2016

Czasopismo – rocznik wydawany przez niemiecki „Institut für Grenz- und Auslandsstudien” – instytut utworzony w 1925 r., którego celem było umacnianie  niemieckich wpływów na „terenach granicznych” (Grenzland), do których zaliczano zarówno ziemie odłączone od Niemiec na mocy traktatu wersalskiego, np. Okręg Kłajpedy czy część Górnego Śląska, jak i obszary pozostałe przy Niemczech, ale „zagrożone” wskutek licznej obecności przedstawicieli innej nacji, jak np. Prusy Wschodnie. Czasopismo było redagowane przez socjologa i publicystę, aktywistę rasistowskiego, antydemokratycznego, neopogańskiego i militarystycznego ruchu zwanego „volkizmem” Maxa Hildeberta Boehma (1891-1968) oraz etnografia i paleontologa  Karla C. von Loesch (1880-1951). Biblioteka Elbląska posiada jeden rocznik periodyku – 1939. Numer zawiera sześć artykułów (w tym dwa autorstwa redaktorów) na temat  Kraju Sudeckiego (w październiku 1938 r. zagarniętego przez III Rzeszę),  sukcesów niemieckiej polityki kulturalnej w tzw. „marchiach wschodnich”, Rewolucji Francuskiej, Niemców nadwołżańskich i sytuacji w Okręgu Kłajpedy podczas „okupacji francuskiej” (na mocy Traktatu Wersalskiego Okręg Kłajpedy był terytorium mandatowym Ligi Narodów, a kontrolę z jej ramienia sprawowali nad nim Francuzi. W marcu 1939 r. tereny te zostały włączone do III Rzeszy). Poza tym rocznik 1939 zawiera liczne fotografie i kalendarium wydarzeń w Austrii w latach 1918-1939. Na wyklejce pieczątka cenzora – informacja, iż NSDAP nie zgłasza zastrzeżeń wobec druku publikacji.