...Jahrbuch der Schopenhauer-Gesellschaft

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1927-1944 Miejsce publikacji: Heidelberg Sygnatura: 010133 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Filozofia - 19-20 w.
  • Schopenhauer, Arthur (1788-1860)
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
Data dodania: 17.08.2015

Roczniki niemieckiego Towarzystwa Schopenhauerowskiego (Schopenhauer Gesellschaft). Periodyk założony został przez Paula Deussena zaczął wychodzić w 1912 r. (ukazuje się do dziś). Następcą Deussena na stanowisku redaktora był Artur Hübscher, który periodykiem kierował także w latach powojennych. Samo Towarzystwo Schopenhauerowskie powstało zaledwie rok wcześniej, również z inicjatywy Deussena, a jednym z jego celów było wydawanie periodyku, poza tym towarzystwo dbało o stworzenie formy instytucjonalnej dla znawców i zwolenników filozofii Schopenhauera, a także o stworzenie archiwum dokumentującego jego życie i spuściznę. Poglądy urodzonego w 1788 r. w Gdańsku filozofa nie były szczególnie popularne za jego życia, wywarły jednak duży wpływ na filozofię końca XIX i pierwszej polowy XX w., wpływom tym uległ m. in. Nietzche. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery z lat 1927 – 1944 (bez roczników ’36 i ‘42).