Iura Municipalia Terrarum Prussiae, Et Leges Ad Eas Terras Privatim Pertinentes

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1638 Miejsce publikacji: Gedani Strony: [2] K., 70 Sygnatura: Pol.7.II.2069 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Prawo ziemskie
  • Prusy - prawo publiczne
  • Hünefeld, Andrzej (1581-1666)
  • Zygmunt III Waza (1566-1632), król polski
Data dodania: 21.02.2014

Prawa państwa pruskiego, w tym prawo dotyczące gruntów ziemskich, prawo miejskie, prawo publiczne, polityka publiczna etc. Druk składa się z przywilejów i innych dokumentów wydanych m.in. przez Zygmunta III Wazę (1566-1632), króla Polski. W druku przedstawiono pierwszy przywilej chełmiński sporządzony w Chełmnie przez Krzyżaków w 1233 roku (prawo do nabywania ziem), przywileje wydane przez króla Kazimierza oraz inne dokumenty zebrane przez Zygmunta Augusta (1520-1572) (Privilegium Culmense). W tekście znalazły się również uwagi króla Zygmunta odnośnie Joannisa Balinskiego, uwagi odnośnie ambasady, konstytucji; dokumenty sporządzone przez biskupów z Krakowa - Samuela oraz Christophera, czy relacja czcigodnego wicekanclerza Stanislai de Curozwanki oraz Petro de Szczekocin. Przed stroną tytułową odręczna notatka ; na stronie tytułowej znak własnościowy: "Abraham Grübnau"oraz exlibris "Neumann" - znak własnościowy elbląskiego historyka i bibliofila. Dodatkowo, strona ozdobiona znakiem drukarskim - trzy kwiaty (w tym irys) oplecione motywem kwiatowym oraz aniołkami. Wokół napis łaciński:" Floret Homo Sicut Flos Agris Sic" (on kwitnie tak, jak kwiat na polu). Druk wydany przez drukarza i księgarza gdańskiego Andreasa Hünefelda (1581-1666).  W tekście liczne rękopiśmienne zapiski, ozdobne inicjały oraz winieta. Inne znaki własnościowe: "Emit me Elbingae Henricii Treschenburg Ao 1660 Abraham Grübnau... Dni Alberti a Siedec Zawodski Decani Suece...1651 Gedani". Na wewnętrznej stronie druku ekslibris heraldyczny rodu Wazów. Składa się z dziewięciu pól. Pierwsze cztery udekorowane naprzemiennie orłami w koronach oraz rycerzami na koniach (tarcza polsko-litewska), w tarczy nasadzone są czteropolowe mniejsze tarcze (herb Szwecji - trzy korony), na środku (tarcza sercowa) - mała tarczka ze snopkiem siana (po szwedzku - waza). Od czasów Zygmunta Augusta nad herbem nałożona zostaje zamknięta korona. Po obu stronach herbu dwa aniołki podtrzymujące tarczę. Druki współoprawne (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2069- Pol.7.II.2070. Pieczątki w druku: 6, 10, 11, 21. Dawne sygnatury: G.G.3. Zewnętrzne oznaczenia: NT, DT. Typ oprawy – biały pergamin; obleczenie – karta z rękopisu; okładzina – tektura; krawędzie – nakrapiane ;pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; znaczne zabrudzenia; niewielkie zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.