Isaac Weld's des Jüngern Reisen durch die Staaten von Nordamerika, und die Provinzen Ober- und Nieder-Canada, während den Jahren 1795, 1796 und 1797 […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1800 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Weld, Isaac
Illustracje: 4 Strony: [ 3 ]; IV; 536 Sygnatura: 88349 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura podróżnicza - 18 w.
  • Ameryka Północna - relacje z podróży - 18 w.
  • Weld, Isaac (1774-1856)
Data dodania: 22.03.2019

Opublikowana w Berlinie w 1800 roku relacja z podróży po stanach Ameryki Północnej i prowincjach górnej i dolnej Kanady, które odbył Issac Weld (1774 -1865) - irlandzki podróżnik i pisarz, w okresie 1795-1797 roku. Obszerne zapiski wydane w formie niespełna czterdziestu listów do przyjaciela stanowią swoisty reportaż dokumentujący ekscytującą wyprawę, którą autor rozpoczyna w Filadelfii, gdzie dociera z Dublina po trwającej pięćdziesiąt dziewięć dni podróży morskiej przez Atlantyk. Za pośrednictwem kolejnych listów śledzimy pasjonującą wędrówkę autora po fascynujących terytoriach kontynentu Ameryki Północnej, poznając życie codzienne mieszkańców obecnego terytorium Stanów Zjednoczonych i Kanady, ich obyczaje i styl życia, charaktery, kulturę, historię, przyrodę etc. Materiał pełen jest osobistych spostrzeżeń i relacji, ciekawostek z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego, kulturalnego i gospodarczego, informacji historycznych, krajoznawczych, opisów ze spotkań i rozmów, relacji dotyczących wybitnych postaci (m.in. Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona), opisów odwiedzanych miejsc i miejscowości etc. Niniejszy dokument jest niemieckojęzycznym przekładem z języka angielskiego i stanowi nie tylko ciekawą lekturę, ale i wspaniałe źródło wiedzy i cennych informacji.