Institutiones geometricae...versus è Germanica lingua in Latinam [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1532 Miejsce publikacji: Lutetiae Autor:
  • Dürer, Albert
Strony: [8], 185, [1] Sygnatura: Inc.III.118 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Dürer, Albrecht (1471-1528)
  • Geometria
  • Arytmetyka
  • Sztuka pomiaru
Data dodania: 17.11.2015

Książka o geometrii oraz sztuce pomiaru (relacje między matematyką i sztuką). Praca z nowym podejściem do twórczości artystycznej Albrechta Dürera (1471-1528), niemieckiego grafika, malarza, drzeworytnika i teoretyka sztuk. Używał monogramu - A D (w większą literę "A" wpisane "D"). Autor wyjaśnia zastosowanie praktyczne geometrii, rysunków i obrazów. Przedstawił metody przydatne do zastosowania w architekturze i malarstwie, adresowane nie tylko do artystów, ale architektów, złotników, rzeźbiarzy, kamieniarzy i innych rzemieślników. Publikacja składa się z ksiąg I-IV. Tekst bogato ilustrowany, w tym drzeworyty urządzeń (dwa z nich sygnowane AD, 1530), wzory geometryczne, pomiary kolumn, przykłady liternictwa etc. Druk czarny z elementami czerwonymi, czerwone rubryki. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Inc.III.117-Inc.III.118.  Format 2°. Dawne sygnatury: Q.1. Przed s. tyt. znak własnościowy: Dominicus Horn Civis Elbing  donavit An. 1601; krawędzie przycięte; typ oprawy (materiał) - biała skóra (tłoczenia ślepe) (oprawa mnisza); duże zniszczenia spowodowane przez owady; zapinki mosiężne, haczykowate na skórzanych paskach (brak jednego zaczepu zapinki); odłamanie fragmentu przedniej okładziny. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.