Informacja o stanie organizacyjnym i działalności społeczno-gospodarczej samorządów mieszkańców z terenu województwa elbląskiego - druk

Typ: DŻS Rok publikacji: [1976] Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 12 Sygnatura: DŻS - VI.19 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Samorząd mieszkańców - 20 w.
  • Komitety osiedlowe - 20 w.
  • Komitety obwodowe - 20 w.
  • Komitety domowe - 20 w.
  • Wojewódzka Rada Narodowa w Elblągu - wydawnictwa - 20 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 29.06.2017

Opis dokumentu

Dokument - "Informacja o stanie organizacyjnym i działalności społeczno-gospodarczej samorządów mieszkańców z terenu województwa elbląskiego", jest dokumentem opisującym reformy samorządowe nowego podziału administracyjnego kraju oraz podsumowującym jego pewien okres pracy. W tym przypadku całego nowopowstałego Województwa Elbląskiego (1975), teren województwa podzielono wedle wytycznych Sekretariatu KC PZPR Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Patii Robotniczej z 1973 roku. Podstawowymi jednostkami samorządu mieszkańców uznano - komitety osiedlowe, obwodowe oraz domowe. Na 15 miast województwa w sześciu powstały komitety osiedlowe, w trzynastu komitety obwodowe a w dwóch miastach komitety domowe. Organy samorządowe powołały we wszystkich miastach komisje problemowe - np. Komisje Handlu i Usług, Komisje Porządku Publicznego czy Komisje Pojednawcze każda z nich miała określony zakres działania i uprawnienia. Rola samorządu skupiała się na tworzeniu odpowiedniej atmosfery w kampaniach wyborczych, zapewnianiu darmowej siły roboczej w licznych akcjach robót społecznych tzw. czynów, zapełniała czas i miejsce mieszkańców osiedli różnymi akcjami (dotyczyło to w szczególności najmłodszych i najstarszych obywateli). W treści dokumentu czytamy: "Komitety samorządu jako najniższe ogniwo Frontu Jedności Narodu (FJN) brały udział w kampanii wyborczej do Rad Narodowych organizując zebrania konsultacyjne i spotkania wyborców z kandydatami na radnych". Organizując życie mieszkańców komitety osiedlowe zajmowały się nawet takimi aspektami życia, jak prowadzenie usług maglowniczych. Na końcu dokumentu znajduje się tabela pod tytułem - "Stan organizacyjny samorządu mieszkańców na terenie województwa elbląskiego". Dokument nie zawiera daty powstania, sądzimy, że powstał po reformie administracyjnej z 1975 roku a przed 1978 rokiem i nowym podziałem organów samorządu mieszkańców w Elblągu. Przed każdymi następnymi wyborami do organów samorządowych odbywających się co dwa lata, sporządzano tzw. Informację o działalności samorządu mieszkańców danego miasta.