In nuptias reverendi viri dn. Andreae Bavdisii Vratisla. [...], et [...] Catharinae, dn. Leonharti Krentzheimii, superatt. Lignic. filiae, sponsae: pia vota et gratvlationes, scriptae ab amicis

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1584 Miejsce publikacji: Gorlicii Sygnatura: Pol.6.II.1357 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Baudis, Andreas (1557-1615)
  • Druk weselny - 16 w.
  • Krenzheim, Leonhard (1532-1598)
  • Poezja łacińska - 16 w.
  • Neolatynistyka
  • Druk okolicznościowy - 16 w.
Data dodania: 03.04.2015

Pismo sporządzone w 1584 roku w Zgorzelcu przez Ambrosiusa Frischa. Zawiera gratulacje oraz życzenia z okazji ślubu Andreasa Baudisa (1557-1615) z Katarzyną Krenzheim. Życzenia i gratulacje składają w jednym piśmie: Mikołaj Ludwig, rektor szkoły łacińskiej w Kożuchowie na Śląsku, Gregor Frisch z Wrocławia, Franck Caspar oraz Mateusz Ostiusz z Legnicy. Andreas Baudisius, w tamtym czasie duchowny w Mikołajowicach, później został głównym pastorem Legnicy. Katarzyna natomiast była córką ówczesnego superintendenta Legnicy, Leonharda Krenzheima, który później, jako kalwinista, został usunięty ze stanowiska i został pastorem we Wschowej. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1328-Pol.6.II.1361. Format bibliograficzny: 4. Superekslibris: Samuel Meienreis. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: M.5, U.5, Z IIII?. Zewnętrzne oznaczenia: DT; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia/zacieki/zaplamienia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.