Illustrium quaestionum theologicarum cirmortem consideratarum pentas prior ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1636 Miejsce publikacji: Regiomonti Autorzy:
  • Mislenta, Celestyn
  • Sinknecht, Christian
Strony: [9] K. Sygnatura: Pol.7.II.2271 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Myslenta, Celestyn (1588-1653)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Spory religijne - 17 w.
  • Dysertacja
Data dodania: 25.03.2014

Dyskusja teologiczna przedstawiona w formie pięciu pytań i refleksji, odbyła się 18.07.1636 r. w Akademii Bregelana. Rozprawa prowadzona przez profesora Celestyna Myslentę (1588-1653) oraz Christiana Sinknechta. Myslenta - polski teolog luterański, orientalista, rektor na uniwersytecie Albertyna w Królewcu. Autor licznych pism polemicznych oraz prac teologicznych. Wydał m.in. dzieło o religii dawnych Prusów (od czasów pogańskich do roku 1625). Pracując jako wizytator, zalecał w szkołach luterańskich wprowadzanie nauki języka polskiego obok łaciny. W tekście dedykacje: Joachimus Babatius, Georgius Colbius, Jacobus Nilsonius, Valentinus Baumgart, Hieronymus Ernest, Christianus Frisius i in. W druku ozdobniki drukarskie: inicjał oraz winieta. Druk współoprawny z innymi tekstami teologicznymi (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2248-Pol.7.II.2284. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5. Misc.6. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem); krawędzie – nakrapiane; okładzina – tektura; niewielkie deformacje; znaczne zabrudzenia; brak zacieków/zaplamień. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.