34 tablice miedziorytowe z mapami świata starożytnego do dzieła "Notitia Orbis Antiqua..."

Typ: Mapa / Atlas / Plan Rok publikacji: [1715] Miejsce publikacji: [Lipsiae] Illustracje: miedziorytowe mapy i alegorie Strony: 34 k. Sygnatura: KA 51 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Świat starożytny – strefy klimatyczne - mapa
  • Kartografia
  • Róża wiatrów
  • Miedzioryt
  • Strabon (ok. 63 p. n. e. - ok. 24 n. e.)
  • Cellarius, Christoph (1638-1707)
Data dodania: 30.06.2015

34 tablice miedziorytowe z mapami świata starożytnego wg. greckiego geografa Strabona. Mapy są ilustracją do dzieła "Notitia Orbis Antiqua..." autorstwa Christopha Cellariusa. Pierwsza tablica – „Veteris orbis climata ex Strabone” to miedzioryt J.G. Becka, przedstawiający znany ówcześnie świat (Europę, Azję i Afrykę) podzielony na strefy klimatyczne. Kontynenty otaczają głowy ośmiu rzymskich bogów uosabiających wiatry:  Aquilo, Caeciusa, Subsolanusa, Vulturnusa, Austera, Africusa, Zephirusa i Corusa. U góry postać, którą należy prawdopodobnie utożsamiać z Neptunem. Druga tablica zawiera wykresy róż wiatrów. Pozostałe tablice to mapy ogólnogeograficzne różnych części świata wraz z ich alegoriami. Oprawa tekturowa z motywami florystycznymi, zoomorficznymi (ptaki) i antropomorficznymi (przedstawiciele różnych ras i kultur). Format 34,5x22,5 cm.