34. Sonderheft zum Reichsarbeitsblatt, 1926

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1926 Miejsce publikacji: Berlin Illustracje: tab., wykr. Strony: 302 Sygnatura: 010625 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Republika Weimarska - gospodarka
  • Ubezpieczenia społeczne - Niemcy - 20 w. (przed 1945)
Data dodania: 11.10.2016

Dodatek specjalny do „Reichsarbeitsblatt“ – biuletynu urzędowego wydawanego przez Ministerstwo Pracy Rzeszy (Reichsarbeitsministerium) Republiki Weimarskiej. Zeszyt 34 z 1926 r. znajdujący się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej dotyczy ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Problem ten był wówczas w Niemczech bardzo aktualny i żywo dyskutowany w obliczu hiperinflacji i masowego bezrobocia, które nękały kraj w pierwszych latach powojennych i z którymi dopiero w połowie lat dwudziestych zdołano się uporać.  Publikacja dwuczęściowa – cz. 1 zawiera tekst projektu ustawy na temat ubezpieczenia od bezrobocia (ustawa wprowadzająca gwarantowane przez państwo ubezpieczenie od bezrobocia została przyjęta przez Reichstag przytłaczającą większością głosów w lipcu 1927 r.), cz. 2 natomiast to komentarze i objaśnienia do projektu. Publikacja zawiera  liczne zestawienia statystyczne w formie tabel i wykresów. Na końcu skorowidz.