200 Millionen Mark neuer Steuern

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 56 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
  • Agitacja polityczna
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 08.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka polityczna wydana przez Niemiecką Partię Postępową w przededniu wyborów do Reichstagu w lipcu 1878 r. Poprzedni Reichstag został rozwiązany przez Bismarcka, a za pretekst posłużył mu nieudany zamach na cesarza Wilhelma I przeprowadzony przez prawdopodobnie chorego psychicznie E. K. Nobilinga (1848-1878) (był to już drugi w przeciągu zaledwie miesiąca zamach na cesarza). Bismarck pragnął wykorzystać sytuację dla przeforsowania tzw. ustaw antysocjalistycznych, odrzuconych przez rozwiązany Reichstag, licząc iż w nowo wybranym większość posłów poprze przedłożone przez niego na nowo ustawy skierowane przeciw socjaldemokratom, oskarżanym przez niego o inspirowanie do zamachów. Autorzy ulotki, reprezentujący Niemiecką Partię Postępową ostrzegają wyborców, że poza ustawami antysocjalistycznymi kanclerz będzie usiłował w zdominowanym przez lojalne wobec niego partie Reichstagu przeforsować także ustawy nakładające na obywateli nowe podatki oraz wprowadzające monopol państwowy, m. in. na przemysł tytoniowy.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].