[1878], Flugblatt Nr. IV. Vor der entscheidenden Stunde. Ein Wort an die deutschen Wähler

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [2] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 58 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1878
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 08.12.2016

Opis dokumentu

Broszura wyborcza wydana przez zjednoczony liberalny komitet wyborczy okręgu wyborczego Elbląg-Malbork przed wyborami do Reichstagu wyznaczonymi na 30 lipca 1878, po uprzednim rozwiązaniu przez Bismarcka  w czerwcu 1878 urzędującego Reichstagu pod pretekstem dwóch nieudanych zamachów na cesarza Wilhelma I. Kampania wyborcza obudowana została wokół socjaldemokratycznego „zagrożenia” – kanclerz Bismarck bezskutecznie usiłował uzyskać w rozwiązanym Reichstagu poparcie dla tzw. „ustaw antysocjalistycznych”, a ich odrzucenie stało się rzeczywistym powodem, dla którego Reichstag został rozwiązany. Autorzy ulotki w jej pierwszej części odnoszą się do idei socjaldemokratycznych, zaznaczając swój sprzeciw wobec nich i podkreślając, że liberalni posłowie nigdy nie wchodzili z socjaldemokratami w układy i sojusze. Kolejne części broszury poświęcone są przede wszystkim kwestiom gospodarczym. W 1878 r. w związku z deficytami budżetowymi Bismarck forsował reformę podatków, której ideą było zwiększenie dochodów państwa głównie poprzez podwyższenie podatków konsumpcyjnych, czemu konsekwentnie sprzeciwiała się zwłaszcza Niemiecka Partia Postępowa, jednak także narodowi liberałowie upatrywali w chęci podwyższenia podatków konsumpcyjnych próby zminimalizowania znaczenia dla budżetu Rzeszy podatku, uiszczanego przez poszczególne państwa związkowe do wspólnej kasy (tzw. Matrikularbeiträge), co w konsekwencji obniżyć miało rolę parlamentu w uchwalaniu budżetu. W broszurze podjęta jest polemika z prasowym organem rządowym „Provinzial-Correspondenz”, będącym tubą propagandową Bismarcka. Druk zakończony jest apelem o głosowanie na niezrzeszonego kandydata liberalnego Otto Habsburga, reprezentującego okręg Elbląg-Malbork. Otto Hausburg (1831-1920) zasiadał w niemieckim Reichstagu jako reprezentant okręgu Elbląg-Malbork w latach 1877-1878. W Berlinie mieszkał od 1874 r., sprawując szereg urzędów związanych z rolnictwem i hodowlą. Wcześniej był m. in. radnym w Królewcu.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].