12 Lutego – centrum handlowe Elbląga [fotografie]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1979 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 zdjęcia Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Ulice Elbląga
  • Fotografie
Data dodania: 26.10.2017

Na zdjęciach centrum handlowe Elbląga - ulica 12 Lutego. Po 1945 r. ulica zyskała polską nazwę – Halicka, w latach 60. zmieniono na ul. 12 Lutego dla uczczenia dnia, w którym elbląscy mieszczanie w 1454 r. zdobyli zamek krzyżacki. Po 1945 r. wybudowano dalszy odcinek ulicy, od skrzyżowania ul. Słonecznej i Trybunalskiej do ul. Królewieckiej. Nazywano go czerwoną drogą, bo nawierzchnię wykonano z miału uzyskanego z pokruszonych cegieł. Przy 12 Lutego istniał też „czerwony domek”, który w 2010 roku został rozebrany i przeniesiony na Wyspę Spichrzów. Budynek ten wzniesiony na początku XX w. jako dom mieszkalny (willa) dla inż. Eduarda Borgstede, głównego konstruktora w stoczni Schichaua. Po 1945 r. w budynku tym mieściła się jedna z trzech placówek szkoły muzycznej. W grudniu 1971 r. pobudowano Dom Rzemiosła, siedzibę cechów rzemieślniczych i banku. Dalej idąc w górę ulicy działała kawiarnia „Lotos”, w której chętnie przesiadywała młodzież. Dalej uwagę zwracał okazały platan, który jest pomnikiem przyrody. Po przeciwnej stronie istniał pawilon z szeregiem sklepów. Jeszcze w latach 90. mieścił się tutaj sklep filatelistyczny, cieszący się dużym powodzeniem, znajdowała się Składnica Harcerska, gdzie oprócz rzeczy niezbędnych dla harcerzy można było nabyć elementy modelarskie. Dalej zaś Świat Dziecka, w którym kiedyś mieściła się największa księgarnia w mieście. Przy skrzyżowaniu ul. 12 Lutego ze Słoneczną znajdowała się willa zbudowana dla doktora Otto Erwina Frentzla, zbudowana w stylu modernistycznym, według projektu niemieckiego architekta Hugo Häringga.