Iacobi Rabus Theologi Bavarici, &c. Ad Ioannis Sturmii, Rectoris Argentoratensis Antipappos, amica syzētēsis: In Formulam Concordiae Iacobi Andreae, Schmidelini, Tübingensis Praepositi, quam Sturmius...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1580 Miejsce publikacji: Inglostadii Autor:
  • Rabe, Johann Jacob
Sygnatura: Pol.6.II.873 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Rabus, Jacobus (1545-1584/87)
  • Sturm, Johannes (1507-1589)
  • Spory teologiczne - 16 w.
  • Luteranizm
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Akademia w Strasburgu
Data dodania: 13.05.2015

Druk zawiera pismo skierowane do Johannesa Sturma. Autor odnosi się w nim krytycznie do polemiki pt. Antipappi, którą jej autor, Sturm, skierował przeciwko Johannesowi Pappusowi, zarzucając samemu Sturmowi zbytnią surowość zarzutów. Krytyka ze strony Rabusa nie jest jednak pozbawiona życzliwych próśb, nawołujących Sturma do osiągnięcia porozumienia ze swoim przeciwnikiem. Spory między Sturmem (kryptokalwinistą) a Pappusem (luteraninem) dotyczyły głównie podstawowych tematów ówczesnych teologicznych polemik, jakimi były osoba Jezusa Chrystusa oraz Eucharystia, a konkretnie kwestia realnej obecności Chrystusa w chlebie eucharystycznym. Spory doprowadziły do usunięcia Sturma z funckji rektora Akademii w Strasburgu. Dedykacja w druku skierowana do: Waldusa Mueller'a. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.869-Pol.6.II.873. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: M.5, U.5. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie wtórnie przycięte - barwione; wiązania - skórzane; niewielkie zacieki/zaplamienia; średnie deformacje. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.