Hoffmann von Fallersleben und die unpolitischen Lieder (No. 170-171)

Typ: Nadbitka Rok publikacji: 1841 Miejsce publikacji: Breslau Strony: [1] K. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fallersleben, Hoffmann von (1798-1874)
  • Czasopisma niemieckie - 19 w.
  • Literatura niemiecka - 19 w.
  • Druki ulotne - 19 w.
  • Pieśni niemieckie - 19 w.
Data dodania: 29.04.2016

Nadbitka z wrocławskiego tygodnika "Sächsischen Vaterlands-Blätter". Tekst dotyczy nauczyciela akademickiego, językoznawcy, poety - Augusta Heinricha Hoffmanna von Fallersleben (1798-1874). Wydane „Pieśni niepolityczne” (Die unpolitischen Lieder) uznane za niecenzuralne, za które autor został zwolniony z Uniwersytetu, pozbawiony profesury i prawa do pensji. W 1841 w proteście przeciwko rozbiciu Niemiec napisał późniejszy niemiecki hymn narodowy "Pieśń Niemców" (Das Lied der Deutschen – „Deutschland, Deutschland über alles). Hoffmann von Fallersleben był też twórcą licznych wierszy oraz piosenek dla dzieci. Wydał też tom tłumaczeń pieśni ludowych z Górnego Śląska.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].