Historische Vergleichung der Sitten, und Verfassungen, der Gesetze, und Gewerbe, des Handles, und der Religion, der Wissenschaften, und Lehranstalten des Mittelalters mit denen unsers Jahrhunderts […] Dritter Band

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1794 Miejsce publikacji: Hannover Autor:
  • Meiners, Christoph
Strony: [ 4 ]; 619 Sygnatura: 92294b biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historiografia
  • Historia kultury
  • Historia porównawcza
  • Badania historyczne
  • Meiners, Christoph (1747-1810)
Data dodania: 15.09.2020

Wydany w 1794 roku w Hanowerze ostatni z trzech tomów Historische Vergleichung der Sitten, und Verfassungen, der Gesetze, und Gewerbe, des Handles, und der Religion, der Wissenschaften, und Lehranstalten des Mittelalters… autorstwa Christopha Meinersa (1747-1810) - niemieckiego filozofa, historyka i pisarza, profesora na Uniwersytecie w Getyndze. Tematyka obszernego trzytomowego dzieła, opublikowanego w okresie 1793-1794 koncentruje się na próbie historycznego porównania rzeczywistości kulturowej, społecznej, gospodarczej, religijnej, prawnej, edukacyjnej, obyczajowej etc. narodów z okresu średniowiecza i stulecia współczesnego autorowi opracowania. Wielopłaszczyznowe refleksje i badania historyczno-kulturalne autora w niniejszym tomie odwołują się do wielu dziedzin m.in. teologii, medycyny, prawa, religii i zabobonów, obyczajów życia codziennego etc. Historyczne porównania uzupełniają osobiste spostrzeżenia autora co do idei nurtu oświecenia.