Historicae relationis continuatio. Warhafftige Beschreibunge aller fürneme und gedenckwürdigen Historien....

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1596 Miejsce publikacji: Wallstadt Autor:
  • Francus, Jacobus
Strony: [8],136 Sygnatura: Pol.6.II.1062 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Francus, Jacobus [pseud.] [i.e. Conrad Lautenbach]
  • Lautenbach, Conrad (1534-1595)
  • Europa - historia - 16 w.
Data dodania: 18.09.2014

Relacja ma temat wydarzeń historycznych w Europie, które miały miejsce między jesienią 1595 a wiosną 1596 autorstwa Jacobusa Francusa [pseud.] [i.a. Lautenbach, Conrad (1534-1595)]– „miłośnika historii i prawdy”. Wiele miejsca w kronice poświęca autor wojnie austriacko-tureckiej, która toczyła się ze zmiennym szczęściem głównie na terenie Węgier, a także kwestiom religijnym, które stawały się wówczas w Europie zarzewiem krwawych konfliktów, przytaczając fakt spalenia książek jezuickich w Anglii oraz prób nawrócenia księżnej Nawarry Katarzyny Burbońskiej na katolicyzm. W kronice widoczny jest jawny antypolonizm autora – Niemca z pochodzenia, który najbardziej dochodzi do głosu przy relacji o napaści grupy Polaków pod wodzą niejakiego Węgierskiego na dom pewnego niemieckiego szlachcica ze śląskiego Sycowa. Francus używa tu pogardliwego określenia „Polacken” i kończy konkluzją, iż takie sąsiedztwo są zmuszeni znosić Niemcy. Pomiędzy relacje o wydarzeniach politycznych wielkiej wagi Francus wplata narrację na temat pożarów, jak również cudownych objawień i znaków. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1061-Pol.6.II.1064. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: C.4, D.1390. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Krawędzie przycięte - barwione ; typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem) ; okładzina- tektura ; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów ; niewielkie deformacje ; niewielkie przedarcia / ubytki ; brak wszystkich wiązań ; uszkodzenia dolnej kapitałki ; zbrązowienia kart. Uwaga: Pol.6.II.1062=E.XXII.278. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.