Historiarum sui temporis. Pars 2.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1614 Miejsce publikacji: Francofurti Autor:
  • Thou, Jacques Auguste de
Strony: 1295, [19] Sygnatura: Pol.7.II.4341 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Thou, Jacques Auguste de (1553-1617)
  • Historia powszechna - 16 w.
Data dodania: 30.01.2014

T. 2. Rozprawa historyczna o czasach francuskiego kolekcjonera książek Jacquesa Augusta de Thou (1553-1617), prezesa Parlamentu, naczelnego organu sądowego we Francji (systematycznie sprzeciwiającego się królewskim działaniom reformatorskim). Swoje dzieło uzupełnił bogatymi materiałami źródłowymi zaczerpniętymi ze swojej biblioteki. Historia powszechna XVI w. przedstawiona w dobrym stylu, model dokładnych badań, pochodzący z najlepszych źródeł. Rozprawa obejmuje lata 1561-1574. Na stronie tytułowej rycina przedstawiająca chłopca Ganimedesa, niesionego przez orła. Syn Trosa - króla Troi był tak urodziwym młodzieńcem, że Zeus rozkazał go porwać. W otoku ryciny cytat "In Deo Laetandum" (radość można znaleźć w Bogu). Na końcu tekstu indeks alfabetyczny. Pieczątki w druku: 1, 3, 10, 11. Dawne sygnatury: D.9, D 1479. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Typ oprawy – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina – tektura; krawędzie – barwione; niewielkie zabrudzenia/zagniecenia/ubytki/przedarcia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".