Historiae Polonae plenioris partes duae : ejusdemque dissertatio philologica de originibus Sarmaticis

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1685 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Pastorius, Joachim
Strony: 318, [10] ; 508, 88 [za S.85 –S. 5-8], [5] Sygnatura: Pol.7.II.57 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Pastorius, Joachim (1611-1681)
  • Jan II Kazimierz (1609-1672), król Polski
  • Sarmatyzm
  • Szlachta polska
  • Polska - historia - 17 w.
Data dodania: 25.10.2013

Rozprawa naukowa Joachima Pastoriusa (1611-1681), historyka, lekarza i historiografa króla Jana II Kazimierza – autora wielu prac z zakresu pedagogiki, etyki i historii. W prezentowanym egzemplarzu znajdują się dwa opracowania - rozprawa o początkach sarmatyzmu oraz druk poświęcony królowi Janowi II Kazimierzowi (1609-1672) (“Historiae Polonae plenioris pars posterior de Ioannis Casimiri …”). Przed kartą tytułową frontyspis z wizerunkiem Pastoriusa. W tekście liczne marginalia, indeksy oraz wiersz gdańszczanina Christophera Behr’a. Typ oprawy druku - biały pergamin; okładzina – deska; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów, niewielkie deformacje. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.