Historiae Polonae pars prior de Vladislai IV Regis extremis, secutoq; inde interregno, et Joannis Casimiri Electione ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1680 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Pastorius, Joachim
Strony: [6] K., 318, [9] K. Sygnatura: Pol.7.II.143 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Pastorius, Joachim (1611-1681)
  • Zbąski, Jan Stanisław (1639-1697)
  • Polska - historia
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
Data dodania: 07.11.2013

Praca naukowa Joachima Pastoriusa (1611-1681), historyka, lekarza i historiografa króla Jana II Kazimierza – autora wielu prac z zakresu pedagogiki, etyki i historii. W prezentowanym egzemplarzu znajdują się cztery opracowania, m.in. historia sarmatyzmu; druk poświęcony królowi Janowi II Kazimierzowi (1609-1672); druk o cnotach i etyce; życie i osiągnięcia cesarza Teodozjusza Wielkiego (ogłosił edykt uznający chrześcijaństwo za religię panującą) oraz wiersze „Stella Aurea…”. Przed kartą tytułową rękopiśmienna zapiska: Annumeror libris Gotthofriedri Matthiessen oraz spis tytułów znajdujących się w klocku introligatorskim. Za kartą tytułową widnieją nazwiska wielkich osobistości: Jan Stanisław Zbąski (1639-1697), Mikołaj Oborski, Kacper Cienki, Andrzej Grabianowski, Stanisław Rozrazewski, Krzysztof Hronowski, Albert Zlowocki, Jan Luckowicz i in. Na karcie tytułowej znak własnościowy elbląskiego bibliofila i historyka Neumanna. Oprawa druku – pergamin (biały); okładzina – tektura; krawędzie – nakrapiane; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie zagniecenia, ubytki, przedarcia; niewielkie zacieki i zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Klocek introligatorski (druk współoprawny), sygn. Pol.7.II.143-Pol.7.II.146.