Historia Prussiae: Sub fortunatissimis Auspiciis Celsissimi S.R.I. Principis Illustrissimi Ac Reverendissimi Domini D. Christophori In Słvpow Szembek Dei, & Apostolicae Sedis Gratia Episcopi Varmiensis & Sambiensis, Terrarum Prussiae Praesidis

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1725 Miejsce publikacji: Brunsbergae Autor:
  • Leo, Jan
Strony: [14],534,[22], Sygnatura: Pol.8.III.23 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Leo, Jan (1572-1635)
  • Szembek, Krzysztof Andrzej Jan (1680-1740)
  • Warmia - historia
  • Dziejopisarstwo 18 w.
  • Literatura łacińska 18 w.
Data dodania: 17.12.2019

Dzieło historyczne Jana Leo - kanonika i archiprezbitera dobromiejskiego, a także kronikarza Warmii, spisane w latach 1626-1629 w czasie potopu szwedzkiego i przymusowego pobytu autora w Wielkopolsce i na Mazowszu. Autor w ośmiu księgach opisuje historię Prus od czasów starożytnych do roku 1626, szczególną uwagę przywiązując do takich obszarów tematycznych jak lokalna społeczność (np. opis pradawnego ludu Prusów), sytuacja polityczna i wyznaniowa (szerokie omówienie obecności w Prusach Zakonu Krzyżackiego i sojuszu z Koroną) oraz regionalne zwyczaje i tradycje. Leo sięga w tym celu także po znane ówcześnie źródła historyczne, m.in. „Roczniki” Jana Długosza, „Dzieje” Marcina Kromera i „Kroniki” Szymona Grunaua. Warto dodać, że to obszerne dzieło zostało wydane dopiero po śmierci autora z inicjatywy kanoników z Dobrego Miasta. W 2008 roku doczekało się również polskiego przekładu: J. Leo, Dzieje Prus. Z braniewskiego wydania roku 1725. Przełożył BP Julian Wojtkowski, Olsztyn 2008.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.