Heilige Reden : T. 1, 2

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1745-1746 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Schubert, Johann Ernst
Strony: 378 ; 354 ; 21 kart indeksu Sygnatura: 219497 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Teologia protestancka
  • Wolffianizm
  • Elbląg - opieka nad ubogimi - 18 w.
  • Elbląg - szkolnictwo - 18 w.
  • Homiletyka
  • Schubert, Johann Ernst (1717-1774)
Data dodania: 04.11.2010

Kazania Johanna Ernsta Schuberta – niemieckiego teologa ewangelickiego (2 tomy). Schubert urodził się w Elblągu 24 czerwca 1717 r. Po zakończeniu nauki w gimnazjum w rodzinnym mieście, studiował na uniwersytecie w Jenie na wydziale filozoficzno-teologicznym. 1738 został mianowany adiunktem wydziału filozofii na tamtejszym uniwersytecie. Po opuszczeniu Jeny sprawował z nadania Augusta Ernesta I. – księcia Saksonii, Weimaru i Eisenach szereg urzędów: asesora konsystorskiego, superintendenta w hrabstwie Schaumburg, pastora w Stadthagen. Elbląskie wydanie jego kazań zawiera m. in. rozprawę na temat zmartwychwstania, za którą otrzymał nagrodę w Hamburgu. W jego homiliach widać wpływy wolffianizmu, którego był zwolennikiem. Książka wydana została w wydawnictwie elbląskiej szkoły dla ubogich. Została ona założona w 1735 r., w momencie ukazania się książki uczyło się w niej 120 najbiedniejszych dzieci. Publikacja dedykowana została burmistrzom i rajcom miejskim. Uwagę zwraca nazwanie Elbląga “królewskim polskim wolnym” miastem, mimo iż książka wydana jest w języku niemieckim. Na karcie tytułowej znak własnościowy Biblioteki Gimnazjalnej. Starodruk oprawiony w biały pergamin.