Handbuch zur Kirchen- und Ketzer-Geschichte für das Jahr 1781

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1781 Miejsce publikacji: Häresiopel Autor:
  • Bahrdt, Karl Friedrich
Strony: [ 30 ]; 247 Sygnatura: 010770 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Teologia - 18 w.
  • Teologowie niemieccy
  • Kalendarz liturgiczny - 18 w.
  • Bahrdt, Karl Friedrich (1740-1792)
Data dodania: 22.05.2020

Dzieło będące kalendarzem liturgicznym na rok 1781 i leksykonem współczesnych autorowi teologów. Praca ta wydana była dwukrotnie raz pod tytułem Handbuch zur Kirchen- und Ketzer-Geschichte für das Jahr 1781 anonimowo, po raz wtóry zaś pod tytułem Kirchen und Ketzer Almanach für das Jahr 1781.Zmiana tytułu powiązana była z (niezrealizowanymi ostatecznie) planami uczynienia z publikacji początku corocznej serii. Pierwszą częścią publikacji jest kalendarz liturgiczny wzbogacony o horoskop (z którego dowiemy się o skłonności dzieci urodzonych w listopadzie do wdawania się w polemiki) czy spis różnych uwag poczyniony przez autora (jak spostrzeżenie o szczególnie łatwym zasypianiu przez ludzi w grudniu). Druga zaś jest leksykonem teologów, kaznodziejów i pastorów w współczesnych autorowi Niemczech. Twórcą kalendarza i leksykonu jest kontrowersyjny teolog i wolnomularz Karl Friedrich Bahrdt (1740-1792). Pochodzący z protestanckiej rodziny kaznodziejskiej z Łużyc. Bahrdt po uzyskaniu wykształcenia teologicznego w Lipsku, rozpoczynał kilkukrotnie karierę akademicką w różnych ośrodkach (m.in. w Erfurcie czy w Gießen). Oświeceniowe, radykalnie naturalistyczne poglądy na Stary i Nowy Testament sprawiały jednak, że permanentnie popadał w konflikt ze zwolennikami ortodoksyjnej teologii i tracił kolejne stanowiska zarówno uniwersyteckie jak i w hierarchii kościelnej. Od 1779 roku utrzymywał się głównie z roztaczanego nad nim mecenatu i datków od słuchaczy jego wykładów o etyce i filozofii. Związał się z ruchem masońskim i zdążył się przed śmiercią entuzjastycznie ustosunkować do rewolucji francuskiej.