Handbuch der klassischen Altertums-Wissenschaft in Systematischer Darstellung. Bd. 1-8

Typ: Książka Rok publikacji: 1890-1909 Miejsce publikacji: München Strony: wiele liczb Sygnatura: 57834/1-8 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Müller, Iwan (1830-1917)
  • Epigrafika
  • Paleografia
  • Starożytny Rzym - historia - podręcznik
Data dodania: 12.09.2013

Podręcznik do historii antyku pod redakcją m.in. Iwana Müllera (1830-1917). Jako klasyczną historię antyku (klassische Altertumswissenschaft) rozumiano w krajach niemieckiego obszaru językowego począwszy od XVIII w. studia nad historią i kulturą basenu Morza Śródziemnego pod wpływami grecko-rzymskimi do ok. 600 r. n.e. Poszczególne tomy traktują m.in. o naukach wprowadzających i pomocniczych dla tej dziedziny wiedzy (m.in. paleografia, epigrafika), filologii greckiej i łacińskiej, zabytkach kultury materialnej, teatrze starożytnej Grecji i Rzymu etc. Tomy opatrzone licznymi ilustracjami, tablicami i mapami, np. w T. 1 - zamieszczono tablicę ukazującą ewolucję greckiego alfabetu. Na stronach kilku tomów widnieją odręczne zapiski oraz znaki własnościowe: E. Volckmana oraz exlibris Wilhelma Berringa. Za tekstem można znaleźć zapowiedzi wydawnicze oficyny C. H. Beck'sche Verlagsbuchhandlung (Oskar Beck). (Dzieło wydane bardzo starannie: oprawa - półpłótno, grzbiet - złocone litery, w książce wyklejka ze wzorem w pawie oczka).