Handbuch der Hydrostatik. Mit vorzüglicher Rücksicht auf ihre Anwendung in der Architektur

Typ: Książka Rok publikacji: 1826 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Eytelwein, Johann Albert
Illustracje: 6 Strony: X; 202 Sygnatura: KD.3512 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Historia nauki
  • Edukacja
  • Hydrostatyka
  • Fizyka cieczy
  • Hydrostatyka - podręcznik - 19 w.
  • Eytelwein, Johann Albert (1764-1848)
Data dodania: 29.04.2024

Handbuch der Hydrostatik … (Berlin, 1826) - wydany w I połowie XIX wieku podręcznik hydrostatyki w opracowaniu niemieckiego inżyniera, technika, profesora na uniwersytecie w Berlinie Johanna Alberta Eytelweina (1764-1848). Hydrostatyka jest dziedziną fizyki, która zajmuje się zjawiskami wywołanymi przez ciecze, będące w stanie spoczynku oraz ogólnymi warunkami, jakie muszą być spełnione aby dana ciecz, będąca pod działaniem sił grawitacji i bezwładności, pozostawała w stanie równowagi. Podstawowymi prawami hydrostatyki są prawa Pascala i Archimedesa, które tłumaczą zjawiska wywołane przez nieruchome ciecze w oparciu o pojęcie ciśnienia hydrostatycznego.