Handbuch der Geschichte Preussens bis zur Zeit der Reformation

Typ: Książka Rok publikacji: 1841 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Voigt, Johannes
Strony: XVI; 464 Sygnatura: 34678 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy – kraina historyczna
  • Prusy i Prusowie – historia
  • Zakon krzyżacki – historia
  • Voigt, Johannes (1786-1863)
Data dodania: 29.11.2018

Część pierwsza trzytomowego podręcznika opisującego historię Prus i Prusów autorstwa Johannesa Voigta (1786-1863) – niemieckiego historyka, profesora, członka Akademii Nauk w Kopenhadze, kawalera Orderu Orła Czerwonego (Order Orła Czerwonego to cywilne i wojskowe odznaczenie niemieckie, ustanowione w 1705 roku przez margrabiego Jerzego Wilhelma von Bayreuth, a w 1792 przejęte przez Królestwo Prus, któremu król Fryderyk Wilhelm II nadał status drugiego najwyższego orderu rycerskiego w Królestwie Prus, po Orderze Orła Czarnego). Prusowie to ludy bałtyckie zamieszkujące w średniowieczu tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą, Bałtykiem (wybrzeże Bałtyku między dolną Wisłą, a dolnym Niemnem) oraz Niwą. Obecnie ich terytorium zajmują: województwo warmińsko-mazurskie, część województwa pomorskiego oraz obwód kaliningradzki. Nazwa krainy – Prusy została przejęta od nazwy ludu. Zakres czasowy opracowania obejmuje historię od czasów najdawniejszych po czasy reformacji. W publikacji obok obszernych informacji i treści historycznych autor przywołuje relacje z legend i podań. Na kartach opracowania znajdujemy m.in. informacje o podróżniku Wulfstanie i legendarnej osadzie Truso (okolice Elbląga, nad jeziorem Drużno), działalności Św. Wojciecha (niem. Adalbert), (ok.956-997) – misjonarza, męczennika, apostoła Prusów, działaniach wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego etc. Książka zawiera bogate opisy życia oraz dorobku społecznego, kulturalnego, gospodarczego, religijnego, przebieg potyczek i konfliktów zbrojnych na opisywanych terenach itd. Pozycję wzbogacono o chronologicznie uporządkowany załącznik wielkich mistrzów, mistrzów krajowych oraz biskupów do roku 1324.