Haggaeus propheta in quem accessit luculentissimus commentarius ex publicis D. Ioannis Iacobi Grynaei [...] praelectionibus collectus et nunc primum ab eodem in lucem editus : additus est index, ex quo harum praelectionum quanta sit utilitas, apparet

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1581 Miejsce publikacji: Genevae Autor:
  • Grynaeus, Johann Kaspar
Strony: [ 28 ]; 277; [ 11 ] Sygnatura: SD.XVI.1516 (Ob.6.II.3779) biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Wykład teologiczny
  • Egzegeza biblijna
  • Proroctwo biblijne
  • Niewola babilońska
  • Grynaeus, Johann Kaspar (1577-16XX)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 09.11.2022

Opis dokumentu

Zbiór wykładów z komentarzem biblijnym wygłoszonych przez profesora teologii Johanna Kacpra Gryneusa na Akademii w Bazylei. Na okładce widnieje sygnet drukarski przedstawiający kotwicę z wężem podtrzymywaną przez dwie dłonie. Pismo otwiera list dedykacyjny adresowany do patrona Ulricha Fuggera, w którym autor poddaje refleksji obecną sytuację kościoła. Gryneus przywołuje wybrane fragmenty z Pisma Świętego (pierwszy i drugi rozdział z Księgi Aggeusza) i dodaje do nich swój komentarz egzegetyczny wraz z typologicznym i alegorycznym odczytaniem symboli. Imię proroka Haggeus (z hebr. świąteczny, uroczysty) odnosi się do biblijnych proroctw związanych z zakończeniem niewoli babilońskiej i odbudową świątyni, a w szerszym wymiarze także do losów Jezusa i kościoła. Po tym wprowadzeniu autor przechodzi do właściwych wykładów, w których m.in. objaśnia rolę proroctw i proroków w Piśmie Świętym, przybliża kontekst historyczny niewoli babilońskiej i jej interpretację w wymiarze boskim (kara za grzechy), prezentuje wizję Izreala jako narodu wybranego i płynnie przechodzi do lektury alegorycznej wskazanych fragmentów, analizując w ich świetle współczesną sytuację kościoła. Dodatkiem do pisma jest indeks pojęć. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.6.II.3779-Ob.6.II.3781.