[Hadriani Barlandi versuum ex poetarum principe Vergilio proverbialium collectane]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1535 Miejsce publikacji: Basileae Autor:
  • Barlandus, Hadrianus
Strony: [ 2 ]; 126; [ 2 ] Sygnatura: SD.XVI.1093 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Przysłowia łacińskie
  • Poezja łacińska
  • Imitacja literacka
  • Vergilius Maro, Publius (70-19 p.n.e.)
  • Barlandus, Hadrianus (1486-1538)
Data dodania: 07.07.2023

Dzieło filologiczne autorstwa holenderskiego historyka Hadriana Barlanda (1486-1538) będące zestawieniem najbardziej charakterystycznych dla języka Wergiliusza łacińskich przysłów wraz z ich krótkim objaśnieniem. Ten spersonalizowany słownik miał być wsparciem dla wszystkich łacińskojęzycznych autorów renesansu naśladujących w swojej poetyckiej twórczości kanonicznego autora Eklog w celu lepszego zrozumienia ich sensu. Zbiór składa się dwóch części, w obu autor prezentuje wybrane łacińskie przysłowia. Barland każde z nich zwięźle objaśnia, powołując się na autorytet innych antycznych autorów, współczesnych mu uczonych lub znany mu kontekst historyczny. Druga część, opatrzona dedykacją adresowaną do Jorisa van Halewijna, inspirowana jest filologicznymi pracami Erazma z Rotterdamu i stanowi uzupełnienie pierwszej części słownika. Do zbioru dołączono list hiszpańskiego humanisty Juana Luisa Vivesa do Barlanda, w którym uczony chwali opracowanie autora oraz dłuższe objaśnienia przysłów zaczerpnięte z prac Erazma z Rotterdamu. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. SD.XVI.1091 - SD.XVI.1093.