H. Isaac Gottfried Goedtken, Conitzer Bürgerm. Evangelisches Predigt-Amt in denen kleineren Städten des Polnischen Preussens

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1753 Miejsce publikacji: Dantzig Autor:
  • Goedtken, Isaac Gottfried
Strony: [8],19,[1], Sygnatura: Pol.8.II.2895 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Goedtken, Isaac Gottfried
  • Knoch, Georg Markus (1695 - 1759)
  • Prusy Królewskie
  • Reformacja
  • Chrześcijaństwo
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 17.12.2019

Opis dokumentu

Dzieło chojnickiego burmistrza Isaak Gottfried Gödtke (1691-1765) poświecone historii życia religijnego mieszkańców mniejszych miejscowości Prus Królewskich (nazywanych przez autora Prusami Polskimi). Autor pochodził z zamożnej rodziny (był synem pastora Christiana Gödtke i Elisabeth córki burmistrza Chojnic M. Wilkego) dzięki czemu odbyć mógł dokładne studia najpierw gimnazjach Torunia i Gdańska a następnie w Królewcu, Lipsku i Wittenberdze. Po powrocie do ojczystego miasta piął się na szczeblach miejskiej kariery a w 1742 został wybrany na stanowisko burmistrza. Zainteresowania teologiczne i wyniesiony podczas studiów warsztat umożliwiły mu napisanie tego traktatu. W którym koncentrował się na opisaniu małych miast i powstał w zarówno w oparciu o szeroką bibliotekę autora (obejmującą traktaty prawnicze, religijne i historyczne) jak i o dokumenty do jakich autor miał dostęp przy wykonywaniu pracy notariusza i pracownika magistratu miejskiego. Wśród miejscowości nad jakimi pochylił się autor występowały m.in. Baldenberg (Biały Bór), Freidland (Frydland, obecnie Prawdinsk w obwodzie Kaliningradzkim) czy Hammerstein (dawniej Hamersztyn a dziś Czarne).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.