Grundlehren aller mechanischen Wissenschaften von Abel Bürja. Vierter Theil welcher die Hydraulik enthält

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1792 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Bürja, Abel
Illustracje: 1 Strony: [ 6 ]; VIII; [ 2 ]; 308; [ 2 ]; IV Sygnatura: 92364c biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Mechanika - 18 w.
  • Hydraulika - 18 w.
  • Mechanika płynów - 18 w.
  • Fizyka - 18 w.
  • Bürja, Abel (1752-1816)
Data dodania: 09.09.2020

Grundlehren aller mechanischen Wissenschaften… - (część czwarta) - dokument opublikowany w Berlinie w 1792 roku zawierający XVIII - wieczne podstawy nauk mechanicznych (współcześnie mechaniki) - w części dotyczącej zagadnień z dziedziny hydrauliki. Autorem opracowania jest Abel Bürja (1752-1816) - niemiecki matematyk, nauczyciel, kaznodzieja, członek Królewskiej Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz honorowy członek Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu. Hydraulika (od gr. ὑδραυλικός (hydraulikos), które jest połączeniem słów ὕδρω (woda) i αὐλός (rura)) – to nauka o praktycznych zastosowaniach cieczy a w szczególności wykorzystywaniu ich ruchu (przepływu). Jest powiązana z mechaniką płynów, która stanowi jej teoretyczną podbudowę. Pewne założenia czy zasady hydrauliki mogą się też częściowo odnosić do gazów, w szczególności w przypadkach gdy różnice w gęstości pomiędzy nimi są względnie nieznaczne. Niniejsza publikacja zawiera m.in. XVIII-wieczny opis dotyczący ruchu materii płynnej, zastosowania cieczy i przepływu wody (płynów) w rzekach i kanałach, charakterystykę działania takich urządzeń jak np. koło wodne czy łopatki wiatrowe etc. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się również wydana w 1789 roku część pierwsza publikacji, poświęcona statyce (syg.92364), druga, opublikowana w 1790 roku, poświęcona hydrostatyce (syg.92364a) oraz część trzecia, poświęcona dynamice (syg.92364b) wydana w 1791 roku. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 92364b – 92364c.